Kayseri İlinin RDI (Reconnaissance) İndeksine Göre Kuraklığının Değerlendirilmesi

Abstract views: 94 / PDF downloads: 181

Authors

  • Ali ÜNLÜKARA
  • Kadri YÜREKLİ
  • Alper Serdar ANLI
  • İnci ÖRS

Keywords:

Jarque-Bera test, FAO56 Penman-Monteith, Referans bitki su tüketimi, RDI indeksi

Abstract

Bu çalışmanın amacı Kayseri ilinin RDI (Reconnaissance) indeksi uyarınca kuraklık analizini gerçekleştirmektir. Kayseri merkez meteoroloji istasyonunda 1975–2009 yıllarında ölçülen aylık toplam yağış ve FAO56 Penman-Monteith ilişkisine göre saptanan ET0 (Referans bitkisu tüketimi)
değerleri materyal olarak kullanılmıştır. Dört farklı referans periyodu (k1, Ocak-Mart; k2, Ocak-Haziran; k3, Ocak-Eylül; k4, Ocak-Aralık) için kümülatif “aylık yağmur-aylık ET0 oranı” serileri elde edilmiş ve bu seriler kullanılarak RDI değerleri her referans periyodu için saptanmıştır.
Kayseri ilinde hesaplanan RDI indekslerine göre genelde hafif kuraklık daha fazla görülmüş, orta derece, şiddetli ve aşırı kuraklıklar da zaman zaman görülmüştür.

Downloads

Published

2019-07-12

How to Cite

ÜNLÜKARA, A., YÜREKLİ, K., ANLI, A. S., & ÖRS, İnci. (2019). Kayseri İlinin RDI (Reconnaissance) İndeksine Göre Kuraklığının Değerlendirilmesi. International Journal of Agricultural and Natural Sciences, 3(1), 13–17. Retrieved from https://ijans.org/index.php/ijans/article/view/94

Issue

Section

Research Articles

Most read articles by the same author(s)